اینجا هستیدSkip Navigation Links > صفحه نخست > محصولات > درباره پاستا > تولید پاستا > فرآیند تولید

خلاصه ای ازفرآیند تولید پاستا :


1) سیلوی ذخیره آرد :
ابتدا آرد به مخزن های مخصوص (سیلو) توسط بونکر حمل آرد منتقل می شود.در این خصوص تعدادی سیلوی ذخیره با ظرفیت بالا تعبیه گردیده که کلیه این سیلوها ازطریق انتقال ، آرد را وارد خط تولید می نماید.


2) الک ، میکسر و میکروفیلدر :
از میکسر مخصوص (continuous ) و میکروفیدر جهت مخلوط کردن آردها و مواد افزودنی نظیر گلوتن، بتاکاروتن، ویتامین ها و افزودنی های دیگر استفاده می شود. محصولِ عمل اختلاط آرد و موادافزودنی، وارد الک شده که دراین جا عملیات تنظیم دانه بندی و جداکردن مواد زائد مخلوط انجام می گیرد.

3) سیستم انتقال مواد اولیه :

عمل انتقال توسط سیستم بلوئر انجام می شود که مکانیسم عملکرد آن Shooting مخلوط، توسط فشارهوای فیلتر شده کمپرسور به سمت ماشین تولید می باشد.

4) دستگاه پرس :

دستگاه پرس شامل فیلتر، ترازوی دیجیتال،کنترلر دیجیتالی آب، سیستم ترکیب آب و آرد می باشد که در این سیستم استفاده از انواع آرد ها به دليل اينكه  گندم های دوروم و آرد حاصل از آن یعنی سمولینا در ایران دارای کیفیت بالایی نیست همچنین زمان مخلوط کردن خمیر بسیار کوتاه می باشد (حدودا 20 ثانیه) یک مزیت به حساب می آید.

در این بخش خمیر داخل خمیردان که مجهز به مارپیچ  است، ورز داده شده و با بافتی یکنواخت جهت شکل گیری به صورت رشته ای، فرمی، ورمیشل و لازانیا از قالب ها عبور داده می شود.

5) سیستم خشک کن :

پس از شکل گیری خمیر پاستا بصورت رشته های بلند یا کوتاه، پاستا بایستی خشک شود تا مقدار آب موجود در آن به حد لازم، برای رسیدن به رطوبت نسبی تعادل با هوای محل نگهداری برسد که در نتیجه این عمل، از سوختگی و ترک خوردگی پاستا جلوگیری به عمل می آید.


6) دستگاه سردکن :

پاستا پس از خشک شدن به علت قرار گرفتن در حرارت بالا داغ بوده، و به منظور جلوگیری از وارد آمدن شوک و ترک خوردگی ، وارد دستگاه سرد کن شده، به تدریج سرد می شود تا دمای آن به حد معینی کاهش یابد.


7) سیلوی محصول :

محصول تولید شده قبل از عملیات برش و بسته بندی وارد سیلوهای ذخیره محصول می شود که در واقع در اینجا پاستا در مرحله استراحت قرار می گیرد. عمل خشک کردن در اینجا متوقف می گردد، در انتهای این مرحله رشته ها باید دارای دما و رطوبت یکسان در تمام قسمت ها بوده و هیچ گونه استرسی نداشته باشند، در صورت داشتن استرس رشته ها خم شده و گاهی اوقات ترک های بسیار ریزی روی سطح پاستا ایجاد می شود.


 8) دستگاه بسته بندی و برش :

محصول ذخیره شده در سیلو وارد سیستم برش شده و توسط اره های مخصوص در اندازه ای معین بریده می شود. پس از آن توسط پیاله های حمل وارد دستگاه بسته بندی شده، بعد از توزین در لفاف های مخصوص بسته بندی با توجه به شکل خاص خود قرار گرفته و بسته بندی اولیه انجام می گیرد.
روی فیلم های بسته بندی اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، سری ساخت و قیمت درج می شود که در صورت شکایات مشتریان از روی این اطلاعات ردیابی شده و برای یافتن مشکل مطرح شده در محصول پیگیری می گردد.


 9)انبار محصول :

کارتن ها توسط پالت و لیفتراک در قفسه های انبار مرتب گشته و شماره ساخت و تاریخ تولید، چیدمان می شود. پس از گذشت 72 ساعت قرنطینه گذاری و عملیات کنترل کیفیت، در صورت نبود مشکل، محصول به منظور مصرف توسط کامیونت ها روانه بازار مصرف می گردند.