اینجا هستیدSkip Navigation Links > صفحه نخست > محصولات > درباره پاستا > تولید پاستا > مواد اولیه

مواد اوليه مورد استفاده در توليد پاستا

  1- سمولينا:

آرد مخصوص پاستا آرد سمولینا است و از گندم-های سخت که معروفترین آنها دوروم نام دارد، حاصل میشود. این آرد به رنگ زرد کهربایی است که به دلیل بتاکاروتن طبیعی موجود در آن است. از آنجا که آرد سمولینا بسیار درشت-تر از آرد نول است نشاسته در مغز ذره آرد باقی میماند و باعث میشود هیچگاه پاستا به هم نچسبد.

 امروزه در اروپا و آمریکا و کانادا پاستا تنها از آرد سمولینا تولید می-شود. زیرا این آرد سرشار از املاح معدنی و انواع ویتامین-ها خصوصا ویتامینهای گروه
B است. هم-چنین کربوهیدرات-های موجود در پاستا تهیه-شده از این نوع آرد بسیار خوب بوده و با تولید ماده-ای به نام سروتونین در مغز باعث هوشیاری و تنظیم عواطف و احساسات می-شود .

این آرد با پروتئین زیاد، کیفیت بالای گلوتن، خاکستر پایین، رنگ روشن و دانه بندی زبر مناسب برای تولید انواع پاستا به روش های سنتی و مدرن می باشد
.2- گلوتن :

 عمده پروتئین غلات مخصوصا گندم است و80درصد پروتئین دانه گندم را تشکیل می دهد. گلوتن خواص متعددی را در تولید خمیر نان ایجاد می کند که عمده آن به شرح زیر است :

1-    ایجاد حالت الاستیکی در خمیر

2-    حفظ حالت و وضعیت مناسب در خمیر

3-    نگهداری گازهای ایجاد شده در خمیر

4-    نگهداری آب در خمیر و داشتن نقش مهم در بیاتی نان

5-    جذب بیش از 50 درصد آب اضافه شده به خمیر ( قدرت جذب آب گلوتن بستگی به کمیت گلوتن ومهمتر از آن به کیفیت گلوتن دارد )

اولین خاصیتی را که گلوتن در تولید خمیر و نان ایجاد مینماید ، الاستیسیته elasticity است . بدین معنا که هر چقدر گلوتن را بکشیم دوباره به سر جای خود بر می گردد و بر اساس همین خاصیت فرم پذیری گلوتن است که به هر شکلی که بخواهیم مبتوانیم ان را فرم دهیم .

3- بتا كاروتن :
بتاکاروتن به‌عنوان ماده پیش‌ساز ویتامین A و محلول در چربی در بدن شناخته می‌شود که در مواد غذایی گیاهی وجود دارد. منابع غذایی غنی بتاکاروتن شامل سبزی‌های زرد ونارنجی و میوه‌ها وسبزی‌های دارای برگ سبز تیره هستند. بتاکاروتن موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها بسته به گونه آنها، فصل، طول مدت نگهداری، موقعیت رشد و درجه رسیدگی به آنها متغیر است. بتاكاروتن  ماده-ای است که بدن را در قبال امراض مختلف مصون کرده و ضدسرطان است.

4- آب:

آب مورد استفاده درتهيه  ماكاروني بايستي مشخصه هاي آب آشاميدني را داشته باشد ،چرا كه در غير اين صورت مشكلاتي را موجب مي گردد .

1) اگر سختي آب بالا باشد جداي از مشكل ايجاد رسوب و لايه در دستگاه هاو لوله ها به كيفيت محصول صدمه مي زند (در تغييرات رنگ محصول اثر نامطلوب دارد)

2 ) اگر از لحاظ شيميايي و ميكروبي آلودگي داشته باشد ،طبعا محصول توليدي نيز آلوده خواهد بود .